Informujemy, iż w dniu 30 kwietnia 2017 nastąpiło formalne zakończenie wdrażania II edycji Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego w Polsce.
Obecnie mogą Państwo wyjeżdżać w ramach Programu Edukacja.
Więcej informacji na stronach:
http://www.fss.us.edu.pl/program-edukacja-informacja-o-dofinansowaniu-ze-srodkow-budzetu-panstwa
http://www.erasmus.us.edu.pl/rekrutacja-na-wyjazdy-w-ramach-programu-edukacja
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Szanowni Państwo,
Informujemy o rekrutacji na stypendia w ramach Programu Edukacja. Rekrutacja otwarta jest dla studentów Wydziału Humanistycznego.
Zasady Rekrutacji oraz formularz aplikacyjny znajdą Państwo poniżej – prosimy dokładnie się z nimi zapoznać.
Charakterystyka programu:
Program Edukacja, dla którego rolę Operatora pełni Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), powstał na mocy międzyrządowej umowy dotyczącej wdrażania Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014 – 2021, zawartej pomiędzy Islandią, Księstwem Liechtensteinu i Królestwem Norwegii a Rzeczpospolitą Polską.
Głównym celem Programu jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy Polską a Państwami-Darczyńcami (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) w obszarze edukacji. Działania programowe mają za zadanie wzmacnianie potencjału ludzkiego oraz poszerzanie wiedzy w Polsce.
Mobilności studentów i pracowników uczelni będą realizowane na zasadach zbliżonych do programu Erasmus+ dla Szkolnictwa Wyższego.
Zapraszamy na zgłaszania swoich aplikacji!
W razie pytań prosimy o kontakt z Biurem Wymiany Międzynarodowej (Dział Współpracy z Zagranicą): www.erasmus.us.edu.pl
Program Edukacja korzysta z dofinansowania o wartości 20 mln. Euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Projekt EOG/19/K2/W/0011 otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Edukacja w wysokości 92.950 euro na organizację i realizację wyjazdów i przyjazdów studentów w celu realizacji części studiów oraz wyjazdy i przyjazdy pracowników w celu realizacji zajęć dydaktycznych.
Uwaga:
Ze względu na obecną sytuację procedura aplikacyjna zostanie przeprowadzona on-line.
Zalecamy przesyłanie formularzy aplikacyjnych wraz z załącznikami zabezpieczonych hasłem i podawanie hasła telefonicznie: 32 359 13 67 / 32 3591178
e-mail: marta.zebracka@us.edu.pl
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Szanowni Państwo,
uprzejmie informuję, że został uruchomiony nowy Program Edukacja, który powstał na mocy międzyrządowej umowy dotyczącej wdrażania Mechanizmu Finansowego EOG zawartej pomiędzy Islandią, Księstwem Liechtensteinu i Królestwem Norwegii a Rzeczpospolitą Polską. Głównym celem Programu jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy Polską a Islandią, Liechtensteinem i Norwegią w obszarze edukacji.
W Programie Edukacja wyodrębniono 4 komponenty:
- Profesjonalny rozwój kadry.
- Mobilność w szkolnictwie wyższym.
- Współpraca instytucjonalna – kształcenie zawodowe.
- Współpraca instytucjonalna.
Dział Współpracy z Zagranicą będzie się zajmować komponentem II - Mobilność w szkolnictwie wyższym. Sposób wnioskowania i przewidziane działania są podobne do programu Erasmus +.
W komponencie II możliwe jest wnioskowanie o mobilność studentów i pracowników uczelni do i z uczelni z Państw-Darczyńców:
- mobilność studentów: wyjazdy i przyjazdy studentów na okres studiów trwający od 3 do 12 miesięcy w jednym roku akademickim,
- wyjazdy i przyjazdy studentów na praktyki do współpracujących instytucji na okres od 2 do 12 miesięcy w jednym roku akademickim,
- mobilność pracowników uczelni w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych,
- mobilność pracowników w celu realizacji wyjazdów typu „job shadowing”, udziału w seminariach, szkoleniach, warsztatach i konferencjach doskonalących umiejętności i poszerzających wiedzę w danej dziedzinie,
- mobilność przedstawicieli (pracowników) przedsiębiorstw w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych w uczelni przyjmującej.
Mobilności studentów i pracowników uczelni będą realizowane na zasadach zbliżonych do programu Erasmus+ dla Szkolnictwa Wyższego. Dział Współpracy z Zagranicą złoży jeden zbiorczy wniosek na wszystkie działania komponentu II na podstawie propozycji z jednostek UŚ.
Program Edukacja.
Charakterystyka programu:
Program Edukacja, dla którego rolę Operatora pełni Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), powstał na mocy międzyrządowej umowy dotyczącej wdrażania Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014 – 2021, zawartej pomiędzy Islandią, Księstwem Liechtensteinu i Królestwem Norwegii a Rzeczpospolitą Polską. Głównym celem Programu jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy Polską a Państwami-Darczyńcami (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) w obszarze edukacji. Działania programowe mają za zadanie wzmacnianie potencjału ludzkiego oraz poszerzanie wiedzy w Polsce.
Głównymi działaniami będą wyjazdy kadry akademickiej oraz mobilności studentów.
Mobilności studentów:
- wyjazdy polskich studentów do uczelni z Państw-Darczyńców oraz przyjazdy studentów z Państw-Darczyńców na okres studiów trwający od 3 do 12 miesięcy w jednym roku akademickim,
- wyjazdy studentów polskich do Państw-Darczyńców i przyjazdy studentów z Państw-Darczyńców na praktyki do współpracujących instytucji na okres od 2 do 12 miesięcy w jednym roku akademickim.
Mobilność pracowników uczelni:
- mobilność nauczycieli akademickich pomiędzy uczelniami z Polski i z Państw-Darczyńców w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych, na okres od jednego dnia do sześciu tygodni, podczas jednego tygodnia pobytu należy przeprowadzić minimum osiem godzin zajęć dla uczelni partnerskiej,
- mobilność pracowników pomiędzy uczelniami z Polski i z Państw-Darczyńców w celu realizacji wyjazdów typu „job shadowing”, udziału w seminariach, szkoleniach, warsztatach i konferencjach doskonalących umiejętności i poszerzających wiedzę w danej dziedzinie na okres od jednego dnia do sześciu tygodni,
- mobilność przedstawicieli (pracowników) przedsiębiorstw z Polski i z Państw-Darczyńców w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych w uczelni przyjmującej na okres od jednego dnia do sześciu tygodni.
Więcej informacji na stronach:
http://education.org.pl/strefa-beneficjenta/informacje-ogolne/opis-programu/
http://education.org.pl/strefa-beneficjenta/zanim-zlozysz-wniosek/wyszukiwanie-partnerow/
http://education.org.pl/nabory_archiwum/komponent-ii-mobilnosc-w-szkolnictwie-wyzszym/
(pod tym linkiem znajdą Państwo przewodnik dla wnioskodawców, informacje dot. stawek mobilności kadry oraz studentów, ram czasowych i uprawnionych partnerach, itp.).
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Informujemy, iż w dniu 30 kwietnia 2017 nastąpiło formalne zakończenie wdrażania II edycji Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego w Polsce.
Obecnie mogą Państwo wyjeżdżać w ramach Programu Edukacja.
Więcej informacji w zakładce "O Programie".
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy - dodatkowa rekrutacja na praktyki (2016)
Zapraszamy studentów i doktorantów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach do składania aplikacji na stypendium w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego, w celu realizacji praktyk w okresie letnim roku akademickiego 2015/2016 w następujących, zagranicznych uczelniach partnerskich:
1. HASKOLI ISLANDS (UNIVERSITY OF ICELAND) - IS REYKJAV01, ISLANDIA
(dziedziny: historia i nauki społeczne; filologia; kulturoznawstwo)
2. UNIVERSITETET I OSLO (UNIVERSITY OF OSLO) - N OSLO01, NORWEGIA
(dziedziny: historia i nauki społeczne; filologia; kulturoznawstwo)
3. HOGSKOLEN I BUSKERUD OG VESTFOLD (BUSKERUD AND VESTFOLD UNIVERSITY COLLEGE); NKONGSBE02, NORWEGIA
(dziedziny: historia i nauki społeczne; filologia; kulturoznawstwo)
Formularz aplikacyjny oraz zasady rekrutacji i realizacji wyjazdów (Dodatkowa rekrutacja - zasady rekrutacji studentów i realizacji wyjazdów - wyjazdy na praktykę (SMP), Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy 2015-2016) do pobrania ze strony:
http://www.fss.us.edu.pl/wyjazdy-studentow .
Poza wskazanymi powyżej dokumentami należy złożyć także:
-
potwierdzenie średniej z całego przebiegu studiów (dotyczy obecnego i wcześniej zakończonych poziomów studiów, kierunku w ramach którego Kandydat ubiega się
o wyjazd), -
potwierdzenie znajomości języka angielskiego lub języka norweskiego bądź islandzkiego na poziomie co najmniej B2 lub równoważnym (znajomość języka na odpowiednim poziomie jest warunkiem zakwalifikowania studenta)
-
list motywacyjny wraz z proponowanym programem praktyki, o objętości nie większej niż 1500 znaków ze spacjami. Należy uwzględnić dziedziny współpracy wskazane powyżej.
Poza wskazanymi powyżej dokumentami należy złożyć także list motywacyjny wraz z proponowanym programem praktyki, o objętości nie większej niż 1500 znaków ze spacjami. Należy uwzględnić dziedziny współpracy wskazane powyżej.
Termin składania dokumentów w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach / Biuro Programu Erasmus:
do 15 kwietnia 2016 r.
godz. 15.00
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Szanowni Państwo!
Bardzo nordystycznie zapowiada się koniec lutego i początek nowego semestru. Na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się wówczas seria bardzo ciekawych wykładów gościnnych w ramach modułu "Viking Age and Medieval Scandinavia", które przygotują dla nas znakomici specjaliści z University College of Southeast Norway oraz University College London. Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników historii, Skandynawii, wikingów oraz sag. Poniżej dokładny harmonogram wykładów:
Wtorek 23 luty godz. 12.45, WNS, sala nr 336 Björn Bandlien; Challenges and strategies for Viking tourism in Vestfold, Norway".
Środa 24 luty godz. 12.45, WNS, sala 138 Björn Bandlien; Vestfold in the Viking Age; Anne Irene Riis; Ulfljot's Law revisited.
Czwartek 25 luty godz. 11.10, WNS, s. 141 Anne Irene Riis; Old Norse Poetry as Sources for Viking Age Law; Erin Goeres; Medieval self-fashioning. Kali Kolsson and Orkneyinga saga.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Szanowni Państwo!
W semestrze letnim bieżącego roku akademickiego mamy przyjemność zaproponować wszystkim studentom Uniwersytetu Śląskiego udział w kolejnych fascynujących zajęciach poświęconych średniowiecznej Skandynawii, realizowanych w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego. W tym semestrze będą one wpisane w pulę zajęć ogólnouczelnianych.
Zajęcia w ramach dwóch nowych modułów poprowadzi mgr Arngrimur Vidalin, doktorant na Uniwersytecie Islandzkim w Reykjaviku. Pierwszy z nich, zatytułowany Monsters in Old Norse literature będzie okazją do poznania literackiego wymiaru mroków średniowiecznej Skandynawii i tego w jaki sposób ówczesne społeczeństwo Północy definiowało i wykorzystywało wszelkie elementy i siły kojarzone ze złem, strachem i potwornościami oraz w jaki sposób ich literacka formuła pozwalała na nie odpowiednio reagować.
Drugi moduł, zatytułowany Supernatural and science in medieval Scandinavia, będzie znakomitą okazją do zapoznania się ze światem z jednej strony zabobonów, uprzedzeń i przekonań, z drugiej rozwijającej się wiedzy i postrzegania otaczającego świata. Średniowieczni Skandynawowie mieli swój wkład w rozwój i recepcję ówczesnej wiedzy w zakresie geografii, etnografii i astrologii, co znakomicie koresponduje z ich aktywnością literacką.
Gorąco zapraszamy do uczestnictwa w obu modułach.
Pierwsze zajęcia zaplanowane są na pierwszy tydzień semestru letniego. Potrwają one do końca kwietnia.
Dalsze szczegóły organizacyjne będziemy mogli podać niebawem.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Szanowni Państwo,
Z powodu rezygnacji jednego z uczestników, pojawiła się możliwość wyjazdu na semestr wiosenny r. akad. 2015/2016 do Buskerud and Vestfold University College w Norwegii (od stycznia 2016 University College of South-East Norway).
Wyjazd jest możliwy w ramach programu stypendialnego pod auspicjami Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego (tzw. Fundusze Norweskie) dla 1 studentki/studenta Uniwersytetu Śląskiego od stycznia do czerwca 2016 (6 miesięcy).
Więcej szczegółów znajdą Państwo pod następującymi adresami:
http://fss.us.edu.pl/wyjazdy-
http://www.hbv.no/?lang=en_GB (główna strona Buskerud and Vestfold University College)
http://www.hbv.no/academic-
Serdecznie Państwa zachęcamy do skorzystania z tej możliwości stypendialnej.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Szanowni Państwo!
Zajęcia mgr Yoava Tirosha będą odbywać się wg następującego planu:
"Cultural Memory and Njals saga" - poniedziałki godz. 16.00 sala sympozjalna I, Wydział Nauk Społecznych, Katowice ul. Bankowa 11
"Reading Old Norse Literature" - czwartki godz. 16.40, Wydział Filologiczny, Sosnowiec ul. Grota-Roweckiego 5.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Szanowni Państwo!
Wraz z początkiem nowego roku akademickiego rozpocznie się na Uniwersytecie Śląskiem nowy cykl zajęć poświęconych historii i literaturze średniowiecznej Skandynawii. Logowanie na zajęcia, dostępne dla wszystkich studentów, będzie możliwe od 30 września.
Tegoroczne zajęcia obejmą następujące kursy:
Cultural Memory and Njáls saga; Reading Old Norse Literature, które w semestrze zimowym poprowadzi mgr Yoav Tirosh z Uniwersytetu Islandzkiego.
Moduł wykładowy, zatytułowany Viking Age and Medieval Scandinavia, zaplanowany na oba semestry, rozpoczną październikowe wykłady prof. Ásdís Egilsdóttir z Uniwersytetu Islandzkiego.
Szczegóły dotyczące harmonogramu zajęć oraz zostaną podane wkrótce.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do logowania się na poszczególne moduły i udziału w tych niezwykle interesujących zajęciach.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy studentów i doktorantów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach do składania aplikacji na stypendium w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego, w celu realizacji części studiów w semestrze letnim roku akademickiego 2015/2016 w następujących, zagranicznych uczelniach partnerskich:
1. HASKOLI ISLANDS (UNIVERSITY OF ICELAND) - IS REYKJAV01, ISLANDIA
2. UNIVERSITETET I OSLO (UNIVERSITY OF OSLO) - N OSLO01, NORWEGIA
3. HØGSKOLEN I BUSKERUD OG VESTFOLD (BUSKERUD AND VESTFOLD UNIVERSITY COLLEGE) – NKONGSBE02, NORWEGIA
w dziedzinach:
- historia i nauki społeczne
- filologia
- kulturoznawstwo
ze szczególnym uwzględnieniem aspektu kulturowego i językowego kraju, w którym znajduje się uczelnia partnerska.
Studenci Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska mogą wyjechć na praktyki w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego do następujących instytucji:
THE ICELANDIC INSTITUTE OF NATURAL HISTORY, ISLANDIA
Termin składania dokumentów w Uniwersytecie Śląskim:
do 10 lipca 2015 r.
godz. 15.00
Liczba miejsc zostanie określona przez krajowego operatora Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego – Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.
Informacja o FSS: http://www.fss.org.pl/mobility
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Serdecznie zapraszamy na spotkania informacyjne dotyczące wyjazdów w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego.
02 czerwiec 2015
Wydział Nauk Społecznych, sala 141 - godz. 09.30
Wydział Filologiczny w Sosnowcu, sala 1.5 - godz. 13.15
16 czerwiec 2015
Wydział Biologii i Ochrony Środowiska - w auli WBIOS na ul. Bankowej 9 - godz. 09.00
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Już w maju zapraszamy na kolejne wykłady w ramach modułu Society and Culture of Medieval Scandinavia.
Zajęcia poprowadzi dr Jan Alexander van Nahl z Uniwersytetu Islandzkiego w Reykjaviku.
Poniżej szczegółowa rozpiska wykładów:
"Snorri Sturluson as a politician" - 12 maja (wtorek), godz. 16.00 CINIBA, sala seminaryjna
"Snorri Sturluson as a historian" - 13 maja (środa), godz. 11.00 sala Rady Wydziału Nauk Społecznych, Katowice, ul. Bankowa 11
"Snorri Sturluson as as poet"- 14 maja (czwartek) - godz. 16.40, sala 2.12, Wydział Filologiczny Sosnowiec, ul. Grota-Roweckiego 5
Zajęcia poprowadzi także prof. John McNicol z Uniwersytetu w Oslo.
Poniżej szczegółowa rozpiska wykładów:
19 maja (wtorek) - godz. 16.00 sala 339 WNS, temat: "Norse Mythology - historiography and current research"
20 maja (środa) - godz. 16.40, sala 2.12, Wydział Filologiczny Sosnowiec, temat: "Ynglingatal - Norse Mythology and Rulers"
21 maja (czwartek) - godz. 16.00 CNIBA, sala seminaryjna, temat: „The Conversion of Scandinavia
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
W kwietniu zapraszamy na kolejne wykłady w ramach modułu Society and Culture of Medieval Scandinavia. Zajęcia poprowadzi prof. Sverrir Jakobsson z Uniwersytetu Islandzkiego w Reykjaviku.
Poniżej szczegółowa rozpiska wykładów:
13 kwietnia (poniedziałek) - godz. 16.00 sala 339 Wydział Nauk Społecznych, ul. Bankowa 11, Katowice, temat wykładu: Clerical influence in Icelandic Society.
14 kwietnia (wtorek) - godz. 16.00 CINiBA, Katowice, ul. Bankowa 11a, sala seminaryjna, temat wykładu: The Formation of Regional Power in Iceland.
15 kwietnia (środa) - godz. 16.40, Wydział Filologiczny, ul. Grota-Roweckiego 5, Sosnowiec, temat wykładu: The Self destruction of the Icelandic Power Elite and the Introduction of royal government.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Szanowni Państwo!
Zajęcia w ramach modułu "Eddic Poetry" odbywać się będą w każdy czwartek o godz. 16.40 w sali 2.12 na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu przy ul. S. Grota-Roweckiego 5.
Pierwsze zajęcia zaplanowane są na 26 lutego 2015r. Prowadzić je będzie Marion Poilvez z Uniwersytetu Islandzkiego w Reykjaviku.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Szanowni Państwo!
Zajęcia w ramach modułu "Social outcast in sagas of Icelanders" odbywać się będą w każdy poniedziałek o godz. 16.00 w sali 339 na Wydziale Nauk Społecznych w Katowicach przy ul. Bankowej 11.
Pierwsze zajęcia zaplanowane są na 23 lutego 2015r. Prowadzić je będzie Marion Poilvez z Uniwersytetu Islandzkiego w Reykjaviku.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Szanowni Państwo!
W roku akademickim 2014/2015 wszyscy miłośnicy kultury i historii średniowiecznej Skandynawii mają wyjątkową okazję uczestniczenia w cyklu zajęć, które poprowadzą znakomici specjaliści, wykładowcy z Uniwersytetu Islandzkiego w Reykjaviku i Uniwersytetu w Oslo.
Możliwość zdobycia wiedzy z zakresu dziejów społeczeństwa, kultury i wierzeń Skandynawii w epoce wikingów to efekt współpracy naukowo-dydaktycznej Uniwersytetu Śląskiego z partnerami z Islandii i Norwegii, prowadzonej w ramach finansowanego przez Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy programu Mobilność Studentów i Pracowników Uczelni.
Wspomniany program umożliwia również udział w wymianie studenckiej. Uczestnicy kursów będą mogli rozwijać swoje zainteresowania, przystępując do rekrutacji na studia w Reykjaviku lub Oslo.
ZAPISY W SYSTEMIE USOS JUŻ OD 1 PAŹDZIERNIKA 2014 R.
MODUŁY PRZEZNACZONE SĄ DLA STUDENTÓW UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO NA WSZYSTKICH POZIOMACH KSZTAŁCENIA.
UDZIAŁ W MODUŁACH ZOSTANIE UWZGLĘDNIONY W SUPLEMENCIE DO DYPLOMU UKOŃCZENIA STUDIÓW.
Zapraszamy do udziału w wykładach profesora Jóna Viðara Sigurðssona (Uniwersytet w Oslo) na Uniwersytecie Śląskim w październiku 2014 r.:
20 października godz. 11.00 - CNIBiA, Katowice, sala konferencyjna (poziom 0):
Friendship among king and chieftains in medieval North;
21 października godz. 11.00 - Wydział Filologiczny, Sosnowiec, (sala 03):
The Conversion and Christianization of Iceland and Norway;
22 października godz. 16.30 - CNIBiA, Katowice, sala konferencyjna (poziom 0):
The rulership ideology and the society in the medieval North;
Wykłady profesora Jóna Viðara Sigurðssona są częścią modułu Society and Culture of medieval Scandinavia (Społeczeństwo i kultura średniowiecznej Skandynawii).